Čim se pojave mučnina, povraćanje ili proliv, gotovo instinktivno posežemo za dvopekom ili tostom
Ova navika se prenosi s generacije na generaciju, a često se čini kao univerzalni recept za smirenje želuca.
Ali da li dvopek zaista pomaže i koliko je korisno oslanjati se isključivo na ovu „sigurnu hranu“ kada nas muče stomačne tegobe? Ispostavlja se da nauka ima i potvrde – i upozorenja.
Kada se jave mučnina, povraćanje ili dijareja, jedan od prvih saveta koji ćete dobiti jeste da jedete dvopek ili tost. Iako se ova preporuka prenosi generacijama, naučna istraživanja potvrđuju zašto su ove jednostavne namirnice zaista delotvorne, ali ukazuju i na njihova ograničenja, piše ordinacija.hr.
Gotovo da ne postoji osoba koja tokom stomačnih tegoba nije čula da treba da jede blagu, lako svarljivu hranu – a dvopek je skoro uvek na vrhu te liste. Ta praksa se toliko odomaćila da se smatra opštim znanjem, ali nije samo plod narodnog predanja.
Osnovu ovakvog saveta čini takozvana BRAT dijeta – akronim za banane, pirinač, pire od jabuka i tost. Ideja iza ove dijete jeste da se što više rastereti digestivni sistem.
Hrana iz BRAT plana sadrži vrlo malo vlakana, masti i proteina, što je čini lako svarljivom i omogućava stomaku i crevima da se oporave od upale izazvane virusima, bakterijama ili drugim iritansima.
Dvopek se savršeno uklapa u ovu logiku. Njegova efikasnost leži u sastavu i teksturi. Pravi se od rafinisanog belog brašna koje sadrži znatno manje vlakana od integralnih žitarica, pa samim tim manje iritira osetljivu sluzokožu stomaka.
Proces dvostrukog pečenja, odnosno tostiranja, pokreće takozvanu Majardovu reakciju, koja ne samo da poboljšava ukus i miris, već i razlaže složene skrobove na proste šećere. To znači da želudac ulaže znatno manje napora u varenje ovakve hrane.
Uz to, suva i čvrsta struktura dvopeka deluje poput sunđera – upija višak želudačne kiseline i tečnosti u crevima, što može da ublaži mučninu i pomogne kod dijareje.
Povraćanje i dijareja iz tela izbacuju važne minerale poput natrijuma i kalijuma, čiji gubitak može izazvati osećaj slabosti i iscrpljenosti. Jedan od ključnih problema u ovim situacijama je dehidratacija i gubitak elektrolita.
Iako dvopek nije naročito bogat ovim mineralima, često se konzumira u blago posoljenoj varijanti – slično slanom keksu – pa može doprineti obnavljanju natrijuma.
Zato se idealno kombinuje s drugim BRAT namirnicama, kao što su banane, koje su odličan izvor kalijuma. Ova kombinacija pomaže organizmu da se stabilizuje i vrati energiju, a da pritom ne optereti osetljiv digestivni sistem.
Ipak, savremena medicina upozorava da BRAT dijeta, iako korisna u akutnoj fazi, ne bi trebalo da bude dugoročno rešenje.
Organizacije poput Američke akademije za pedijatriju više je ne preporučuju kao jedini režim ishrane, naročito kada su deca u pitanju.
Razlog je jednostavan – dijeta je izuzetno restriktivna i siromašna nutrijentima. Nedostaju joj proteini, zdrave masti i brojni esencijalni vitamini i minerali koji su telu neophodni za potpuni oporavak i jačanje imuniteta.
Predugo oslanjanje samo na dvopek, pirinač i banane može dovesti do iscrpljenosti i nutritivnog deficita upravo u trenutku kada organizmu treba najviše snage za borbu protiv bolesti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.